Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > General Discussions

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-2013, 01:48 AM   #21
George S.
Senior Member
 
George S.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,121
George S. is on a distinguished road
Default

ou r churches are beautifullartwork,icons etc some are protected by unesco.The question is why?? what have we done to deserve this.If we stooped to their level i wouldn't allow one piece of rock from a mosque to stand on our soil.Call it harsh or stupid but fire with fire.This sort of thing should not be tolerated as the albanians think they can do anything to us were easy game.
__________________
"Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
GOTSE DELCEV
George S. is offline   Reply With Quote
Old 03-20-2013, 08:04 AM   #22
Čento
Member
 
Čento's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Полог
Posts: 128
Čento is on a distinguished road
Default

In Cair Albanians have sprayed UCK on a church.

Quote:
Малолетници со црн спреј напишале УЧК на црквата Свети Георги во Чаир

На влезот од црквата ги испрскале и ги зацрниле крстот и катанците, а вандализмот го продолжиле и во дворот каде што на ѕидовите од објектот шарале со црниот спреј.Малолетници со црн спреј напишале УЧК на белите црковни ѕидови на храмот Св. Великомаченик Георги во Чаир. На влезот од црквата ги испрскале крстот и катанците, а вандализмот го продолжиле и во дворот каде што на ѕидовите од објектот шарале со црниот спреј. Инцидентот се случил во минатата недела.

Сквернавењето веднаш било пријавено во полиција и се уште се трага по насилниците за кои постои сомневање дека се на возраст од петнаесетина години. Кога денеска ја посетивме оваа убава црква градена од 1924 до 1927 година во Чаир, немаше траги од вандализмот. Домарката ги бојадисала ѕидовите кои биле нагрдени со црнилата. Дознаваме дека не е прв пат малолетници да вршат оштетувања во дворот на објектот - најчесто страдало осветлувањето. Не било ни прв пат младинци во групи да доаѓаат во дворот на црквата и да се закануваат:„Ова ќе биде џамија и овде ќе биде голема Албанија.“ Кога во ваквото насилничко однесување ќе биле забележани од постарите или од родителите биле луто предупредувани да си го приберат умот. Но, очигледно почитта, советите и стравот од постарите не се доволни за да се спречи насилничкото однесување.„Нашата црква е отворена за сите добронамерници.Тука доаѓаат луѓе од различни националности. Живееме со сите. Немаме недоразбирања и проблеми“, ни вели свештеникот на црквата Свети Георги кој смета дека сквернавењето со натписите УЧК и нагрдените ѕидови со црн спреј се дело на малолетници, а не дека се организирани. Не е исклучено ваквото однесување да е поттикнато од неодамнешните протести по скопските улици.

Меѓуетничката нетрпеливост која во случајов кулминира со сквернавење на црква во Чаир е подгреана и со говорот на омраза, националистичката реторика и популистичките говори за време на изборната кампања.

http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/...orgji-vo-chair
__________________
Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

Гоце Делчев
Čento is offline   Reply With Quote
Old 03-22-2013, 07:07 PM   #23
Čento
Member
 
Čento's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Полог
Posts: 128
Čento is on a distinguished road
Default

Devastated another church in Western Macedonia
The church Presveta Bogodorica in Modric, Struga was robbed, 6 icons and 6.000 Denars are stolen

Quote:
ОПУСТОШЕНА УШТЕ ЕДНА ЦРКВА ВО ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА
Ограбена Пресвета Богородица во струшко Модрич, украдени шест вредни икони

Teшка кражба била извршена вчера во црква во струшкото село Модрич од каде непознат сторител украл шест вредни икони и 12.000 денари.Како што информираа од охридската полиција, била ограбена црквата Пресвета Богородица.

Крадецот успеал преку незаклучена врата да влезе во камбанаријата каде пронашол копач со кој потоа насилно го искршил катанецот од вратата на црквата, но не успеал да ја отвори вратата. Потоа отишол од задната страна на црквата каде пронашол клупа од која се искачил до прозорот висок 2 метри, ги свиткал решетките и го скршил прозорското стакло по што влегол во црквата.

Полицијата работи на случајот и трага по разбојникот.

ОБЈАВЕНО НА
22 март 2013 - 10:33
http://www.mkd.mk/crna-hronika/ograb...t-vredni-ikoni
__________________
Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

Гоце Делчев
Čento is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2013, 01:43 AM   #24
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,994
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

Ограбена црква во Железна Река, Гостиварско

Непознати сторители провалиле во црквата Св. Атанасиј во селото Железна Река, Гостиварско и украле пари и предмети чија вредност се проценува на околу дванаесет илјади денари, информираат од СВР Тетово.

Според портпаролот Марјан Јосифоски, провалата ја пријавил С.А. (46) жител на ова село. По извршениот увид било утврдено дека во црквата со насилно отварање на влезната врата е влезено во периодот од 19 до 23-ти овој месец. Провалниците заминале со плен од 2.000 денари, шест бакарни котли, еден крст, послужавник и шест шишиња зејтин.

По неодамнешната кражба во црква во селото Балиндол, од каде беа украдени пари, ова втор случај во Гостиварско. Претходно беа регистрирани кражби во цркви регионот на Горна Река, општина Маврово-Ростуше од каде покрај пари и предмети, беа украдени неколку десетици икони.
http://www.sitel.com.mk/ograbena-crk...ka-gostivarsko
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2013, 01:44 AM   #25
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,994
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

Ограбена црквата „Пресвета Богородица“ во струшко Модрич

Шест икони со мотиви од повеќе светци нацртани на хартија и 12 илјади денари се однесени при тешка кражба извршена во црквата „Пресвета Богородица“ во струшкото село Модрич, информира СВР Охрид.

Според портпаролот на Секторот, Стефан Димоски, засега непознат сторител, ноќта на 20-ти односно рано утрото на 21-ви овој месец, влегол во камбанаријата преку незаклучената врата. Тука пронашол копач со кој го скршил катинарот од решетката на вратата на северната страна од црквата, но не успеал да ја отвори и да влезе во внатрешноста на црквата.

- Сторителот успеал да влезе од западната страна на црквата каде пронашол клупа од која се искачил до прозорецот на висина од околу 2 метри. Тука, со употреба на физичка сила ги свиткал решетките, го скршил прозорското стакло и влегол во црквата. Веднаш започнал со пребарување и во еден плакар позади иконостасот и ги пронашол парите. Тој ги одзел и шесте икони кои биле нацртани на хартија, вели Димоски.

Полициската станица од Струга, по увидот што го изврши на лице место презема мерки за пронаоѓање на сторителот на тешката кражба.
http://www.sitel.com.mk/ograbena-crk...rushko-modrich
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2013, 01:45 AM   #26
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,994
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

Сто денари украдени од црква во Горна Белица

Изминатата ноќ во с.Горна Белица-Кичево, во црквата „Св.Ѓорѓија“, засега непознат сторител насилно ја отворил влезната врата и одзел околу 100 денари.

Увид на лице место извршила екипа од Полицијата во Извор.

Се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.

http://www.sitel.com.mk/sto-denari-u...o-gorna-belica
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2013, 01:46 AM   #27
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,994
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

Ограбена црквата Свети Ѓорѓија во гостиварско Здуње

Непознати сторитиле ограбија уште една православна црква во Гостиварско. Овој пат на мета била црквата „Свети Ѓорѓија“ во селото Здуње.

Пленот на крадците и се состоел од пари, доброволни прилози од верниците.

Од СВР Тетово, информираат, провалниците во црквата влегле наверојатно ноќта помеѓу 14-15 февруари, откако го скршиле катанецот влезната врата. За разлика од серијата кражби во кои беа украдени и икони, овој пат одземени се околу 2.500 денари кои верниците ги оставале на иконите како и два пакети масло и шише вино.

Од полицијата соопштуваат дека е извршен увид и се преземаат активности за пронаоѓање на сторителите. Последна во серијата ограбувања беше црквата "Св. Архангел Михаил" во селото Вруток. Таму, за десетина дена, крадци во два наврати провалуваа и и освен прилозите од верниците, украдоа и три икони.
http://www.sitel.com.mk/ograbena-crk...ivarsko-zdunje
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2013, 01:47 AM   #28
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,994
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

Три икони украдени од црква во гостиварско Вруток

Деновиве во с.Вруток- гостиварско, во црквата „Св.Михаил Архангел“, непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба, од каде одзел три икони и 300 денари.

Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
http://www.sitel.com.mk/tri-ikoni-uk...ivarsko-vrutok
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 03-24-2013, 01:48 AM   #29
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,994
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

Ограбена црквата во охридско Сливово

Во периодот од 05 февруари до 10 март, во с.Сливово-охридско во црквата„Св.Атанасие“, од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба со насилно отварање на влезната врата, при што одзел 1.000 денари.

Увид на лице место извршила увидна екипа од охридската полиција и се преземаат нерки за пронаоѓање на сторителот.
http://www.sitel.com.mk/ograbena-crk...ridsko-slivovo
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 04-14-2013, 10:51 PM   #30
SirGeorge8600
Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 117
SirGeorge8600 is on a distinguished road
Default

Haha we Greeks are too bankrupt to make fun with this. But in all seriousness, wtf. Stupid Albanian ethnic parades in Skopje are one thing, but severely vandalizing churches and harassing priests (yes I've seen it in the news) is a whole other matter. Arrest these bastards. Not because they are Albanian (I am not a racist). But because these barbarians disrespect the values that another country has....a country that allows them to live and prosper.
SirGeorge8600 is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump