Turkish guards posing with captured Macedonian revolutionary

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • The LION will ROAR
    Senior Member
    • Jan 2009
    • 3231

    Turkish guards posing with captured Macedonian revolutionary

    Turkish guards posing with captured Macedonian Revolutionary



    Турски стражари се сликаат со фатен Македонски револуционер, кој криел оружје прикачено одзади .... Сликата е од Француските новини, кои традицинално и во тоа време ја бришат придавката Македонски, во случајот наместо „Македонија на Македонците“ тие извршиле замена со „Македонија на народите“


    На фотографијата е славниот Дончо Штипјанчето! . Во април 1896 година Дончо бил фатен од страна на турcките власти на влезот во Битола при пренесување на бомби, револвери и муниција. Од страна на турcката власт бил подложен на најжестоки ма
    чења но тој не издал никого. Тоа му дало можност на Гоце Делчев да се врати во Штип од планирано патување во Софија, тој бил испитуван од штипскиот кајмакам и бил притворен по еден месец во Скопје но набргу бил оcлободен бидејќи немало докази за поврзаност со оружјето. Дончо пак бил осуден на 101 година затвор во прангии, а оваа казна подоцна му била намалена на 15 години.

    Македонија на Македонците е мисла на Гледстон во писмото испратено до лондонски Тајмс во 1897 година. Ова е француски магазин кој е верувам од пред 1903 и најверојатно не го ни знаел напишаното од Гледстон. Нема ништо навредливо во насловот
    , „Еден Македонец од народот„ или „Една Македонија на народот„ во зависност од содржината на текстот. Дончо пренесувал оружје во кола кога бил фатен, овој селанец пренесува пушки на грб, совршено е мирен, а стражарите немаат никакво оружје и позираат допирајќи го со рацете??? Сем Италија, ниту една европска земја вклучувајќи ја и Русија, не ја пдоржала автонмијата на Македонија. Тоа е факт!

    Google Translation:-

    Turkish guards posing with captured Macedonian revolutionary, who was hiding weapons attached to the back .... The picture is of French magazines which tradicinalno and this time deleted the adjective Macedonian, in the case instead of "Macedonia for the Macedonians" they made a replacement with "Macedonia on peoples'


    The photography is glorious Donco Shtipjancheto! . In April 1896 Donco was caught by the authorities turckite the entrance to Bitola in transferring bombs, revolvers and ammunition. By turckata government was subjected to the worst in March
    chenja but he did not issue one. It gave the option of Gotse Delchev to return to the Stip planned trip to Sofia, he was examined by Stip Kaimakan and was detained for one month in Skopje but was quickly ocloboden because there was no evidence of association with weapons. Donco again was sentenced to 101 years in prison in chains, and this sentence was later reduced to 15 years.

    Macedonia to Macedonians thought of Gladstone in a letter sent to the London Times in 1897. This is a French magazine which I believe is from before 1903 and probably do not even know written by Gladstone. There is nothing offensive in the title
    "One of the Macedonian people" or "One of the people of Macedonia" depending on the content of the text. Donco carrying weapons in the car when he was caught, the farmer carries guns on his back, perfectly calm, and the guards have no weapons and posing touching it with hands?? Except Italy, no European country, including Russia, not pdorzhala avtonmijata Macedonia. It is a fact!
    Last edited by The LION will ROAR; 03-09-2013, 07:59 AM.
    The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!
  • George S.
    Senior Member
    • Aug 2009
    • 10116

    #2
    amazing story lwr.The ingenuity of people hiding weapons is truly amazing.
    Last edited by George S.; 08-23-2012, 04:14 AM. Reason: ed
    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
    GOTSE DELCEV

    Comment

    • The LION will ROAR
      Senior Member
      • Jan 2009
      • 3231

      #3
      I'd say he was made an example for some reason maybe for the international media..?

      Many were not recorded of those who were caught and murdered for such and act..?

      My Great Great Grandfather "Marko" from Selo Oblakovo was shot and killed by the turks..
      The Turks claim he was delivering food to the rebels..No questions ask, No trial just shot...
      The villagers planted a pair tree on the spot where he was killed, don’t think that pair tree is still around so I don’t know the exact location..
      The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

      Comment

      • George S.
        Senior Member
        • Aug 2009
        • 10116

        #4
        you would be lucky if your not shot in those circumstances.I think that man was made as an example to others.Otherwise they would shoot first.If there ever was a trial it would be in a disadvatagous manner.I suppose it depends on the mood of the oppressors.
        "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
        GOTSE DELCEV

        Comment

        • damian
          Banned
          • Jun 2012
          • 191

          #5
          looks like the photo is not genuine to me might be a propaganda piece and those guards look like turkified Europeans

          Comment

          • The LION will ROAR
            Senior Member
            • Jan 2009
            • 3231

            #6


            The sufferings of the Macedonian 323 prisoners in Diyarbakir, in 1903-1904


            Macedonain prisoners in Diarbekir 1903/04 d. turkey

            DiarBalkir e glaven grad na Anadolija,naselen so Kurdsko naselenie



            Група од заточеници во Диарбекир 1903/04 г.

            1) Михаил Богатинов, род. од гр. Прилеп
            2) Никола Белагушов, род. од гр. Прилеп
            3) Свешт. Иван, род. од с. Жупа, Кичевско
            4) Свешт. Дуко, род. од с. Дебарца, Кичевско
            5) Григор Крстев, род. од гр. Прилеп
            6) Мице Николов род. од с. Екши-су, Леринско
            7) Анастас Јајчаров, учител, род. од гр. Охрид
            8) Борис Каракашев, род. од гр. Прилеп
            9) Георги Т. Јачков, род. од гр. Прилеп
            10) Пане Николов, род. од с. Гопеш, Битолско
            11) Ничо Филипов, род. од гр. Прилеп

            На 8 Септември на 70 дневното патување до Диарбекир тргнале вкупно 323 заточеници од Македонија, од кои патувањето не го завршиле 121:
            42 заклани
            48 прободени со бајонет
            5 со згмечени глави
            26 од рани и премор
            Затворениците се амнестирани на 10 април 1904 г.
            Според пишувањето на Ѓорѓи Т. Ачков од Прилеп
            — with Tatjana Bogatinoska Kokondoski, Vlatko Maneski and Zvonko Caruleski at Каде е снимена фотографијата?

            1) Michael Bogatinov race. by g. Prilep
            2) Nicholas Belagushov race. by g. Prilep
            3) Svesht. Ivan gender. from the village. Zupa Kichevo
            4) Svesht. Dukov race. from the village. Debarca Kichevo
            5) Grigor Krstev race. by g. Prilep
            6) Mice Nikolov race. from the village. Ekshi-su, Lerin
            7) Anastas Jajcharov teacher gender. by g. Ohrid
            8) Boris Karakashev race. by g. Prilep
            9) George T.. Jachkov race. by g. Prilep
            10) Pane Nikolov race. from the village. Gopesh Bitola
            11) Philip Nicho race. by g. Prilep

            September 8 to 70 daily journey to Diarbekir went a total of 323 prisoners from Macedonia, who travel not completed 121:
            42 slaughtered
            48 stained with bayonet
            5 with crushed heads
            26 of wounds and premor
            Prisoners pardoned April 10, 1904
            According to the writing of George T.. Achkov from Prilep
            - With Tatjana Bogatinoska Kokondoski, Vlatko Maneski and Zvonko Caruleski at Where is the recorded image?

            __________________________________________________ _______________
            THIS IS A COMMENT FROM SOMEONE ABOUT THE PHOTO
            QUOTE:
            Potochno br.11 e Nicho Filipov Mavro moj pradedo koj rabotel vo prilep kako Pajtondzija i bildirekten sorabotnik na Goce Delchev nosejki pisma i oruzje na relacija Veles-Prilep-Bitola i tokmu tamu e predaden od togasnite spiuni i e odnesen vo Solun kade shto e osuden na 101 godina surgun vo Dijarbekir i od site sho zaminale samo ovie 11 luge se vratile i zatoa e ovekovechena ovaa fotografija...
            Last edited by The LION will ROAR; 03-09-2013, 07:57 AM.
            The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

            Comment

            • The LION will ROAR
              Senior Member
              • Jan 2009
              • 3231

              #7
              Turks be-head Macedonians

              The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

              Comment

              • The LION will ROAR
                Senior Member
                • Jan 2009
                • 3231

                #8
                Bitola, Makedonija (Besenjeto na Aleksandar Turundzev na At-Pazar)


                This is old picture from the OTTOMAN period, when Macedonia was under ottoman occupation. On this picture is ÄLEKSANDAR TURUNDZEV, in the place "At-Pazar""(Bitola) he was a Macedonian fighter for freedom , executed in public....
                Last edited by The LION will ROAR; 03-09-2013, 07:58 AM.
                The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

                Comment

                • Risto the Great
                  Senior Member
                  • Sep 2008
                  • 15658

                  #9
                  Originally posted by The LION will ROAR View Post
                  That picture looks tragically fake to me. The chain is an after-thought IMO.
                  Risto the Great
                  MACEDONIA:ANHEDONIA
                  "Holding my breath for the revolution."

                  Hey, I wrote a bestseller. Check it out: www.ren-shen.com

                  Comment

                  • The LION will ROAR
                    Senior Member
                    • Jan 2009
                    • 3231

                    #10
                    I couldn’t tell you how authentic this photo is with the chains.. tho some claim to have the original photo and book, aswell there are also some who claim to be relatives of those in the photo..

                    see comments below.. I have removed their surnames for privacy


                    Olga xxxxxxx, Nico Filipov e moj pra dedo dedo odnosno tatko na mojata baba istaknat komita i dosta izmacuvan istava sika s enaga vo Muzej vo Germanija no dosta zgolemena.


                    Aksinja xxxxxx,xxxxxxx - Olga,toa e i mojot pra,pra dedo,dedo na mojata baba.Toa bile hrabri luge,sto se borele za vistinski ideali,za ogromna zal,sega toa go nema.
                    Sabja Makedonska slikata neznam od kade mu e , ama jas imam primerok od originalnata kniga pecatena vo Sofija so istava slika vo nea


                    Boris xxxxxxxx -Potochno br.11 e Nicho Filipov Mavro moj pradedo koj rabotel vo prilep kako Pajtondzija i bildirekten sorabotnik na Goce Delchev nosejki pisma i oruzje na relacija Veles-Prilep-Bitola i tokmu tamu e predaden od togasnite spiuni i e odnesen vo Solun kade shto e osuden na 101 godina surgun vo Dijarbekir i od site sho zaminale samo ovie 11 luge se vratile i zatoa e ovekovechena ovaa fotografija....... Doma ja imam originalnava fotografija i za nego ja imam i knigata shto e napishana po kazuvanja od dedo mi Boris Mavro negov sin vo 1972.


                    Todorka xxxxxxxxx, Slikata e od M. Manaki. Br. 5 Gligor Krstev e moj pradedo, dedo na tatko mi, po baba. ja imame i slikata na dzid i knigata...ubavi spomeni... i gordost.. i ogromna praznina i taga sto go nema poveke neumorniot raskazuvac i nepresusniot izvor na ljubov za familijata - tatko mi...

                    Slobodan xxxxxxxx Me zainteresira fotografijava.Mojot pradedo Tode Meckar vo sudot vo Bitola 1900g.e osuden na 101 god robija i e surgun oteran na Rodos da lezi.1909 posle maldo Tur. revolucija za vreme na Urietot e osloboden kako site politicki zarobenici i e pusten doma vo Prisad.

                    Lina xxxxxxx - POD BR.5 - GLIGOR KRSTEV (KRSTESKI) E MOJ PRADEDO, NA MOJOT DEDO DIMCE MU E TATKO, A TATKO MI SE VIKA ISTO TAKA GLIGOR KRSTESKI,
                    The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

                    Comment

                    • The LION will ROAR
                      Senior Member
                      • Jan 2009
                      • 3231

                      #11
                      How they hang prisoners in Turkey


                      The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

                      Comment

                      • The LION will ROAR
                        Senior Member
                        • Jan 2009
                        • 3231

                        #12
                        Albanian volunteers in the Turkish army




                        Како по обичај Албанските доброволци во Турската војска се познати по иживувањето и дивеењето во Македонија
                        The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

                        Comment

                        • The LION will ROAR
                          Senior Member
                          • Jan 2009
                          • 3231

                          #13
                          ветскиот печат за Македонија пред Илинденското востание
                          За Македонија од предилинденскиот период е пишувано во поголем број на светски познати весници меѓу кои е и La Vie Populaire. Во изданието на овој француски весник од 24. февруари 1903 година, на самата насловна страна, преку илустрација и текст е прикажано страдањето на македонскиот народ од тоа време:

                          „Злосторствата во Македонија

                          Од сите страни пристигаат најубедливи извештаи за злосторничките напади од страна на турските орди на кои се жртва несреќните, страдални жители на Македонија.



                          Нашата илустрација покажува еден од нив, принудуван да признае каде е златото преку ужасното измачување со ортома силно стегната околу слепоочниците.

                          Ниту жените не се заштитени од насилствата и во повеќе села се пријавени случаи на грабнувања.“

                          Една од најгрозоморните насловни страни во медиумската историја е онаа на весникот La vie Illustree (бр. 228) од 27. февруари 1903 година. На неа се прикажани неколку османлиски војници како позираат со отсечените глави на тројца Македонци.

                          Остатоците од навидум победените Македонци, успеваат да предизвикаат лавина од реакции помеѓу интелектуалните кругови во Европа. Самото објаснување на фотографијата не ги глорифицира османлиските војници, како што тие несомнено сакале да се претстават, туку го осудува нивниот варварски чин:

                          „Турските злосторства во Македонија“ (Les atrocites Turques en Macedoine).

                          Внатре во весникот се прикажани две други слични фотографии, а денес истите, како пример за исклучителен фотожурнализам, се дел од збирката на Музеј Лудвиг (Museum Ludwig) во Келн.


                          Истата фотографија од насловната на La vie Illustree е објавена и наредниот ден во весникот L'Illustration (бр. 3131) со објаснување дека ѕверствата се извршени од Турци и Албанци (под „Турци и Албанци“ веројатно се мисли на регуларната османлиска војска и башибозукот).



                          Фотографијата е земена и за насловната страна на книгата од 2005 година Турскиот геноцид (Tyrkiets Folkemord) на авторот Ролф Слот-Хенриксен (Rolf Slot-Henriksen). На насловната на книгата, на самата фотографија, е испишан и текстот „Турците и масакрите во Македонија“.

                          За положбата на македонскиот народ во предилинденскиот период, историчарот Александар Литовски вели („Хероизмот и трагизмот на Илинден“):

                          „Времето пред Илинден за Македонецот било трагично време! Безмерно страдање и потоци крв ја имале поплавено македонската земја. Пустошењата и ѕверствата биле - секојдневие! Газењата на човечкото достоинство - вообичаеност! Животот - чемер и јад. Безнадежноста - ментална состојба!“

                          Токму за ваквите страдања на Македонците соопштено е во весникот The North Western Advocate and the Emu Bay Times во статијата „Несреќна Македонија“ (Unhappy Macedonia) од 10. февруари 1903 година:


                          „Бегалци од 36 македонски села раскажуваат ужасни приказни за измачување, грабање и насилие како резултат на турското владеење.“

                          Па кога човек ќе се запраша зошто Илинденското востание е кренато порано одошто било неопходно за да вроди со успех - целосно и трајно ослободување на Македонија, пред да го даде одговорот нека ги има предвид и овие секојдневни тортури врз недолжното македонско население од страна на Османлиската власт во тоа време.

                          Целта на овој напис и на сличните нему, во никој случај не е за да се всади омраза кон Турците и вината за ваквите случувања да се распредели врз сите Турци, напротив. Ваквите сцени во минатото не биле резултат на Турците како етничка група туку на политиката на Османлиската власт од тоа време. Ваквите ѕверства никако не смеат да се припишат на сите Турци, туку на тогашните претставници на Османлиска власт и на нивните директни дејствија односно бездејствија.

                          Исто како што и денес има етнички Турци кои се лојални и најпримерни граѓани на Македонија, така и во минатото постоеле такви кои братски живееле рамо до рамо со Македонците. Не случајно најголемиот идеолог на Македонија од тоа време - Гоце Делчев, гледајќи како и турските фамилии во неговиот роден град Кукуш се на истото ниско економско ниво како и оние македонските, ќе рече (Ванѓа Чашуле, Гоце Делчев):

                          „Јас не ги мразам Османлиите како народ; јас војувам против османлиската тиранија како господаречка система“

                          Александар Стеванов (Македонска ризница, бр. 7)

                          The Macedonians originates it, the Bulgarians imitate it and the Greeks exploit it!

                          Comment

                          Working...
                          X