Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-2018, 10:42 PM   #11
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,622
Carlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud of
Default

URL:
https://1tv.mk/video/%D0%BD%D0%BE%D0...B%D0%B8%D0%B7/

Реакција на политичко-историчарската елита во Бугарија најавува цунами кон Македонија со изјави за историски личности и настани кои ги подигнаа тензиите и покажаа дека нема да оди лесно разбивањето на предрасудите во односите меѓу двете земји.

Според историчарката д-р Наташа Котлар Трајкова, изјавите имаат позадина во внатрешните прилики во Бугарија, а познат е и последниот случај околу Красимир Каракачанов и неговата вмешаност во скандалот со делењето бугарски пасоши на македонски државјани за пари, но и изборите во европскиот парламент.

-Сепак, кога ќе се појави една таква лавина, реторика во однос на Македонија, не би ги исклучила ни западните влијанија во однос на внатрешната бугарска политика, но и руската. Претпоставувам дека има судир на интереси кој мора да избие, па се зема темата околу Македонија, смета таа.

Целиот разговор погледнете го во видеото:
https://www.youtube.com/watch?v=QJGdTuKrVIM


URL:
https://www.24.mk/details/kako-bugar...-so-makedonija

Заострена меѓусоседска реторика по изјавите на контроверзниот бугарски министер за одбрана, Каракачанов. Што се крие зад мотивот на Каракачанов? Зошто новите пријатели од соседството му се лутат на премиерот Заев? Како Бугарија и Грција го сфаќаат пријателството со Македонија, како понижена страна или рамноправен партнер? Претседателите на комисиите за надминување на разликите со Бугарија и Грција, историчарот Драги Георѓиев и професорот Виктор Габер, Ѓулистана Марковска и новинарот Николај Крстев од Блумберг тв Бугарија во 24 Отворено:
https://www.youtube.com/watch?v=7obZE_e56e0

Last edited by Carlin15; 12-11-2018 at 10:48 PM.
Carlin15 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2019, 01:26 PM   #12
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,622
Carlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud of
Default

БУГАРСКИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР КАРАКАЧАНОВ: „СКОПЈЕ НЕ САКА ДА ПРИЗНАЕ ДЕКА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е БУГАРИН„

https://www.magazin.mk/%D0%B1%D1%83%...1%D0%BA%D0%BE/

Лидерот на ВМРО и бугарски вицепремиер, Красимир Каракачанов, рече дека процесот со Скопје главно се должи на великодушноста на Софија и посветеноста на меѓународните фактори.

Како што пренесува бугарски „Дневник“ во соопштението до медиуми, ВМРО вели дека „Скопје не сака да признае дека Гоце Делчев е Бугарин, факт што бил очигледен, документиран и признат лично од него.

Како што изјавува лидерот на ВМРО и бугарски вицепремиер, Красимир Каракачанов македонските политичари сугерирале Комисијата да се обедини околу одлуката дека Гоце Делчев е деец на македонското ослободително дело, кој бил почитуван и од народот на Бугарија.

На состанокот во Скопје во петокот, Комисијата расчисти со прашањата за античката историја. Направен е сериозен исчекор за средновековната историја, а се разговараше и за заедничка прослава на Гоце Делчев. Како датум за заедничка прослава се предлага да седми октомври, денот кога коските на Гоце Делчев биле предадени од страна на комунистичките власти во Софија на Скопје, изјави Каракачанов.

– За мене, ваквиот предлог е нескриен потсмев, што всушност го минира процесот на подобрување на односите меѓу двете земји.

– Ако продолжи ова, бугарската делегација мора да стане од масата со сите можни последици за интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ и НАТО. Вината за тоа нема да биде наша – изјави Каракачанов.

Според некои, овој бугарски националист е вмешан и во активностите за бугаризирање преку агитација на одреден дел од македонското население во Албанија и негирањето на постоење на Македонци во Албанија претендирајќи да ги претстави како “Бугари”.

Неговата политика е по секоја цена, употребувајќи најрадикални мерки, да се негира постоењето на Македонците како етничка реалност и нивно прикажување како етнички Бугари. Дејноста и постапките на Каракачанов се толерираат од страна на официјалните власти на Република Бугарија.
Carlin15 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2019, 08:02 PM   #13
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,622
Carlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud of
Default

URL:
https://english.republika.mk/news/ma...re-bulgarians/

Top Bulgarian Government Ministers tell Macedonia it will not join EU and NATO unless it acknowledges that Macedonians are Bulgarians

Bulgarian Foreign Minister Ekaterina Zaharieva and Defense Minister Krasimir Karakacanov told the Zaev Government, in no uncertain terms, that Bulgaria will block the opening of EU accession talks unless Macedonia accepts the historic narrative set forth by Bulgarian historians. The threat comes as Macedonian Foreign Minister Nikola Dimitrov is in Sofia for a meeting of the the joint Government committee between the two countries.

For generations the children in Macedonia were taught lies and fake nationalism. That is unacceptable for our side. Unless we agree on a date to jointly honor Goce Delcev, we will withdraw from the committee on historic issues. They have to tell the truth, said Zaharieva.

The historic committee was set up as part of the Zaev – Borisov deal signed in 2017, and it is supposed to create a shared historic narrative. Talks broke down last week as Bulgaria, which insists that Macedonians are part of the Bulgarian nation, demanded that legendary VMRO leader Goce Delcev is designated as a Bulgarian hero in the Macedonian history books. Macedonian historians proposed that he is jointly honored on the date when his body was brought from Sofia to Skopje for burial, but the Bulgarian side took this as an attempt to emphasize his Macedonian background and reacted angrilly. Zaharieva did not mince her words about the proposal.

Most Bulgarians don’t even know that date. It represents the height of national treason. We can’t celebrate it! It was a date when, under pressure from Stalin, Georgi Dimitrov sent the mortal remains of Goce Delcev to Skopje. To celebrate it is absurd, Zaharieva said.

Defense Minister Karakacanov added that Macedonia can’t become a member of EU and NATO unless it accepts the Bulgarian position on these historic issues. He directly rejected Dimitrov’s plea that the Bulgarian side refrains from using ultimatums, and reminded him of what he signed two years ago.

You can’t falsify history. The treaty we signed states that Macedonia can’t have territorial and historic aspirations toward us. It is written. What do you mean no ultimatums? It is written in the treaty. There are mechanisms in the treaty. It is not an ultimatum, we will simply stop supporting them. We tell them, you are not ready, you will wait a little while longer until you learn European manners and read the real history. A significant portion of the people in Macedonia expect this to happen, not for the sake of the EU but because they know that we are one people, Karakacanov said.
Carlin15 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2019, 08:34 PM   #14
vicsinad
Senior Member
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,337
vicsinad has much to be proud ofvicsinad has much to be proud ofvicsinad has much to be proud ofvicsinad has much to be proud ofvicsinad has much to be proud ofvicsinad has much to be proud ofvicsinad has much to be proud ofvicsinad has much to be proud ofvicsinad has much to be proud of
Default

How many of us on this forum called this two years ago?
vicsinad is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2019, 08:42 PM   #15
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 14,839
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

The Dumbadonians acquiesced to the Greeks. They will do the same with the Bulgarians.
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA

"Holding my breath for the revolution."
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2019, 09:12 PM   #16
Gocka
Senior Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Ohrid
Posts: 2,279
Gocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud ofGocka has much to be proud of
Default

Quote:
Originally Posted by vicsinad View Post
How many of us on this forum called this two years ago?
Well I know a couple of chulushpari from the USA who certainly thought so.

I wish there was betting on this tragedy, we would be very rich men by now. Its all so predictable.
Gocka is online now   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 11:37 AM   #17
JPMKD
Junior Member
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 56
JPMKD is on a distinguished road
Default

LMFAO!
This was so easy to see coming. Honestly, some days I winder why I even try explaining things to people. I mean hell, our own "people" won't stand up for any shred of dignaty.
Hell a few weeks back I was in the Macedonian colony of Michigan, USA. My cousin said her dad was in "stari cre" I said "Oh, severne Makedonia, northfyromania or whatever they are calling it nowdays". She kinda laughed and didn't get it. Her dad, I already know he "really doeasn't like what they did".
Combine that with what Germany just did...The Greeks and Bulgarians must be laughing their assess off.
__________________
Not a Northadonian
JPMKD is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2019, 07:24 PM   #18
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,622
Carlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud of
Default

Софија се усогласи: Не постојат македонски јазик и „бугарски фашистички окупатор“

Бугарската влада денеска усогласи декларација во која се наведуваат серија услови и закани за блокада на Скопје на патот кон ЕУ. Не смее да се споменуваат македонскиот јазик и „бугарскиот фашистички окупатор“


URL:
https://www.dw.com/mk/%D1%81%D0%BE%D...-4727-xml-mrss

Официјална Софија денеска усвои рамка која содржи повеќе од 20 услови кои Северна Македонија ќе мора да ги исполни за да стане членка на ЕУ. Соопштението од бугарската влада по состанокот започнува со ставот дека „Бугарија го поддржува почетокот на пристапните преговори со С. Македонија и Албанија“, а под него се наредени серија услови, квалификации и забелешки кои задираат во историјата и идентитетот на државата и граѓаните.
Најпрво, Бугарија се заканува дека „нема да дозволи интеграцијата на С. Македонија во ЕУ да биде придружена од европска легитимација на државно спонзорирана идеологија на анти-бугарска основа", а истиот пасус финишира со оценката дека „препишувањето на историјата на дел од бугарскиот народ по 1944 година е еден од столбовите на антибугарската идеолошка конструкција на југословенскиот тоталитаризам."

„Реален напредок“

Софија натаму нотира дека „добрососедските односи имаат хоризонтално значење и следствено треба да се оценуваат во секоја етапа од процесот на пристапување на земјите кандидати“. Оттука на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ на 15 октомври ќе се бара целосното исполнување на Договорот за добрососедство да биде наведено како уште еден услов во преговорите.

Бугарија сега најавува дека ќе ја блокира и првата меѓувладина конференција, со која формално започнуваат преговорите меѓу С. Македонија и ЕУ, доколку до нејзиното одржување не биде забележан „реален напредок во исполнувањето на духот и словото на Договорот за добрососедство“.

Под „реален напредок“, Софија подразбира откажување од поддршката или барање за признавање на македонско малцинство во Бугарија; почеток на процес на рехабилитација на жртвите на „југословенскиот комунистички режим кои трпеле репресија поради бугарската самосвест“; нов процес на лустрација кој треба да ги расветли соработниците на поранешните служби за безбедност на Југославија во денешна С. Македонија; и системско отстранување на квалификативот „бугарски фашистички окупатор“ од сите текстови на споменици и спомен-плочи.

Следната серија услови се однесува на работата на мешовитата историска комисија. Таа ќе треба да се усогласи за личности и настани од „заедничката историја до 1944 година", а меѓу нив се набројуваат „Гоце Делчев, ВМРО и Илинденското востание“. Откако Комисијата ќе ги усогласи тие ставови, истите ќе треба да се пресликаат на информативни табли и други ознаки на историски и културни споменици. Ќе треба да се договорат и конкретни датуми за одбележување на заеднички настани и личности, но притоа, „политичките претставници, претставниците на државните институции во Северна Македонија, како и медиумите финансирани од државниот буџет“ ќе мораат „да ги засноваат своите изјави и коментари на текстовите кои ќе ги договори Комисијата."

Јазик со ѕвездичка

Третата група услови се однесува на самиот тек на преговорите со ЕУ. Тука, Софија предлага освен Поглавјата 23 и 24 кои се отвораат на почетокот на преговорите и остануваат отворени до крајот на процесот, да остане отворено и Поглавјето 35 (Други прашања), во кое одново се наметнува обврската да се следи почитувањето на Договорот за добрососедство. Клучното барање во овој дел е никаде во документите на ЕУ да не фигурира „македонскиот јазик“, односно ако веќе мора, да се користи терминот „официјален јазик на Република Северна Македонија“. Доколку, како што се наведува, „постои апсолутна неопходност да се користи терминот ’македонски јазик’ во документи и ставови на ЕУ, со ѕвездичка во фусноста да се појаснува дека е тоа „согласно Уставот на Република Северна Македонија“. Ова барање финишира со заклучокот дека „треба да биде јасно дека јазичната норма која е прогласена за уставен јазик во Република Северна Македонија, е поврзана со еволуцијата на бугарскиот јазик и неговите наречја со неговата кодификација во 1944 година."

„Ниту еден документ во процесот на пристапување не може да се сфати како признание од бугарска страна за постоењето на ткн. 'македонски јазик’ различен од бугарскиот“, заклучува бугарската влада.

Историјата во оригинал

Кога ќе дојде на ред Скопје да ја одржи втората меѓувладина конференција, Софија сака веќе да биде исполнета уште една серија услови. Имено, дотогаш историчарите ќе треба да постигнат согласност за уште една група личности и настани од историјата до 1944 година (не се наведува кои); потоа дотогаш ќе треба „да се хармонизираат училишните програми по историја и литература во двете земји“, и дополнително: „историските и литературните извори од 19 и 20 век, паралелно со адаптираните текстови, да се претставуваат и изучуваат и во оригиналната форма на која биле напишани“.

Во следната фаза од преговорите, Бугарија ќе инсистира Македонија да ја приложи „учебната програма по историја, географија и литература“ од основните училишта до универзитетите во кои веќе ќе бидат имплементирани сите договорени одлуки на историската Комисија. Истото се однесува и на спомениците во земјата. Во оваа фаза ќе се бара и „надминување на говорот на омраза во јавниот простор“, особено кон лица кои се идентификуваат како Бугари, но и поголема транспарентност за сопственоста и финансирањето на медиумите.
И конечно, исполнувањето на сите овие барања ќе се земат предвид во последната фаза од преговорите, кога Бугарија ќе треба да го потпише и ратификува договорот за членство на Северна Македонија во ЕУ.

DW.COM
Carlin15 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2019, 05:48 AM   #19
Karposh
Member
 
Karposh's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Sydney, Australia
Posts: 634
Karposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud ofKarposh has much to be proud of
Default

Why shouldn't the Bulgarians be demanding this from Zaev. After all, he gave the Greeks and Albanians everything they asked for...Why shouldn't the Bulgarians get something as well? Fair is fair.
Karposh is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2019, 08:38 PM   #20
Carlin15
Senior Member
 
Carlin15's Avatar
 
Join Date: Dec 2017
Location: Canada
Posts: 1,622
Carlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud ofCarlin15 has much to be proud of
Default

Quote:
Originally Posted by Karposh View Post
Why shouldn't the Bulgarians be demanding this from Zaev. After all, he gave the Greeks and Albanians everything they asked for...Why shouldn't the Bulgarians get something as well? Fair is fair.
Yep .. Even the residents of Arachinovo were promised that 300 people will be hired – as pilots.

URL:
https://english.republika.mk/news/ma...red-as-pilots/
Carlin15 is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump