Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 09-29-2009, 06:20 PM   #1
Prolet
Senior Member
 
Prolet's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5,241
Prolet is on a distinguished road
Default Macedonian Church Dispute in Australia

Well Well Well what do we see, it seems like the new Ambassador is coming with a plan lets hope he is successful at achieving it. We have two important points here, one is to get Australia to recognize us while the other is to end the church dispute. Alot of people dont seem to realize how important the church issue really is to our community, its something that previous Ambassador Viktor Gaber failed to achieve. From what i've heard and seen with Pero Stojanovski he very ambitious and not afraid to get his hands dirty, he will need senior members of our community to inform him about what needs to be done.

Праксата да се назначуваат амбасадори без дипломатско искуство продолжува29.09.2009 18:27Празни фрази без суштински одговор околу клучните прашања. Новоименуваниот македонски амбасадор во Австралија, Перо Стојановски, бранејќи ги тезите пред комисијата за европски прашања ги отвори скоро сите теми, од земјоделие, туризам, раноградинарско.

Но екс министерот за образование ни од далеку не се осврна на клучните прашања за земјава. Остана енигма како Стојановски ќе ја убедува официјална Камбера да ја признае Македонија под уставното име.

Треба да се работи на склучување договори за слободна трговија меѓу двете држави, отворање на македонски трговски претставништва во Австралија, вели Перо Стојановски, амбасадор на Македонија во Австралија.

Дали премиерот ќе потпише документ каде што Македонија ќе биде под привремената референца, онака како што во билатералните релации ви се обраќа Австралија. Мислев дека на тие теми ќе обрнеше внимание на своите тези идниот амбасадор, или во клучното прашање кое ги труе односите меѓу Македонците, или македонската дијаспора таму. Тоа е односот на МПЦ и владиката Петар изјави Владо Бучковски СДСМ.

Освен што на Стојановски му се забележува за површноста при бранењето на неговите тези, политичките опоненти, читајќи ја биографијата на сега амбасадорот, детектираа и голем број на пропусти.

Фали и податок за познавање на еден јазик, што претпоставувам може и да е пропуст. Значи вакво клише на биографија, по мене не треба другпат ни да го примаме, рече Горги Оровчанец од Нова алтернатива.

Пред да го испратиме Перо Стојановски во својата мисија во Канбера, да слушнеме за досегашната работа и на досегашниот вонреден и ополномоштен амбасадор, господинот Виктор Габер, вели Васко Шутаров од ВМРО-ДПМНЕ.

Праксата да се назначуваат луѓе кои ниту ден немаат дипломатски искуство продложува. Она што СДСМ го правеше за време на нивното владеење, продолжува и во мандатот на ВМРО-ДПМНЕ.

Без тронка искуство, по некогаш и под сомнителни околности, и натаму се испраќаат амбасадори кои треба да ја презентираат земјата надвор од границите на Македонија.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=114342
Prolet is offline   Reply With Quote
Old 09-29-2009, 06:27 PM   #2
Rogi
Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,307
Rogi is on a distinguished road
Default

I have heard good things about Pero from colleagues who have met with him and briefed him in the last 2-3 weeks.

He should be here next week.
Rogi is offline   Reply With Quote
Old 09-29-2009, 07:33 PM   #3
Risto the Great
Senior Member
 
Risto the Great's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Colony of Australia
Posts: 14,835
Risto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond reputeRisto the Great has a reputation beyond repute
Default

If the church matter can be resolved, the Macedonian communities of Australia will have their power amplified exponentially. To get his hands dirty, Mr Stojanovski will have to seriously put the hard questions on the Australian Vladika and ask him to justify his position on this matter. Particularly bearing in mind the devastation he himself has perpetrated on the various Macedonian communities across Australia.
__________________
Risto the Great
MACEDONIA:ANHEDONIA

"Holding my breath for the revolution."
Risto the Great is offline   Reply With Quote
Old 09-29-2009, 09:04 PM   #4
Prolet
Senior Member
 
Prolet's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5,241
Prolet is on a distinguished road
Default

The Church dispute is a must, if you ask me personally i believe its more important then Australia recognizing our name. It has cost our community tens of millions of dollars in legal costs, Viktor Gaber tried and failed miserably to make any difference. All we did is see him at Baloj and Krshtevki, i cant say he was completly useless however he didnt do enough and lets hope Pero Stojanovski tackles this issue head on.

MPC has always been a country within a country, with no rules they dont even pay tax and they are labeled as a charity organization when they have more scandals then anybody else, they need to be put on a leash and realize they cant behave how they want and do what they want, Bishop Petar is a different story within itself. He has been in charge for 13 years and it has gotten us nowhere, we cant follow medieval church laws especially when there are finances involved.

Pero Stojanovski will definitely get his heads dirty if he decides to solve the church dispute no doubt about it, hopefully at one end he will restrain Bishop Petar and limit his powers while on the other by clamping down on the rotten apples who are working for their own interests and not the interests of the Macedonian Orthodox Church.
Prolet is offline   Reply With Quote
Old 10-13-2009, 07:17 PM   #5
Prolet
Senior Member
 
Prolet's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5,241
Prolet is on a distinguished road
Default Macedonians to protest againts Vladikata Petar

There is video footage below, does anybody know more about this protest??

Протести на Македонците во Австралија поради посетата на владино црковната делегација

Македонската заедница во Австралија ќе протестира. Но не против активностите на Грците туку против посетата на владино- црковната делегација на петтиот континент.
Мелбурн, Сиднеј и Кабера на 24 овој месец најверојатно ќе бидат локациите каде ќе се одржат јавните протести против протоколот на владината посета на Австралија каде покрај средбата со австралискиот премиер, премиерот Груевски ќе посети исклучиво цркви кои се под јурисдикција на владиката Петар.
Македонската црковна заедница која контролира 12 цркви, за чија сопственост во судски спорови во последните 13 години се потрошени милиони долари, бара премиерот Никола Груевски да има ист однос кон сите црковни општини.
Оттаму се бара Груевски да ја посети најстарата црква во дијаспората Свет Ѓорѓија како и изгорениот манастир Свети Климент кои се под контрола на противниците на Петар. Уредникот на македонската радио емисија во Мелбурн Ицо Најдовски вели дека револтот е голем.
Верниците на дел од македонските цркви во Австралија не се против МПЦ туку против петар, кој според нив во 1995 година го поделил македонското ткиво на овој континент. Немаат ништо против другите владици, како на пример, Агатангел кој 15 годни бил одлично прифатен во Австралија. Од македонската Влада се бара да биде на страната на вистината и Македонците кои не го поддржуваат Петар. Владиката преспанско - пелагониски и австралиско новозеландски Петар не беше достапен за изјава за Канал5, бидејќи е на пат за Австралија.
Македонците во Австралија се свесни за штетата по националниот дух што ќе ја предизвикаат протестите, но оттаму тврдат дека огромно мнозинство од нив во Австралија се за ова радикално решение.

http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=54304
Prolet is offline   Reply With Quote
Old 10-14-2009, 03:20 AM   #6
Soldier of Macedon
Administrator
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,007
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Quote:
.........кои се под контрола на противниците на Петар
Can somebody that followed the church conversations a while back please post the relevant details of when Petar was prepared to sellout the Macedonian Church to the Serbs, and where he signed over church assets to himself?

Gruevski should not discriminate against any of the Macedonian churches, regardless of which side they find themselves on in this dispute. His role as a leader of Macedonians is to be accepting to all, not just some. If Gruevski does indeed avoid churches that have not submitted to Petar, then he is going to demonstrate unjust bias. At the very least he should be stepping in and listening to both sides, contributing to the solution, not the problem.

Having said that, I would like to know how these organisers are intending to protest, are they intending to make a spectacle at the airport or one of the churches? Will it be done through the media, in the presence of a limited number of representatives, or in full view for all to see? I wish somebody organised a protest with such passion when Karamanoglou decided to dirty up Australia during his visit.

My opinion on this issue is that all Macedonian churches in the Diaspora should fall under the jurisdiction of the MOC in the Macedonian republic, that will unite and strengthen us. How do the other churches manage to achieve this? The Serbian Orthodox Church went through a similar dilemma some years ago, but they eventually resolved it and their churches all fall under the jurisdiction of the SOC in Serbia. What about Croatian, Anglican and other churches, how do they manage such situations? Surely this process is not rocket science, instead, it appears that due to one or a few individuals the Macedonian people suffer.

The problem people, on one or both sides, need to be weeded out and ejected from any position of influence.
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a full blooded Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 10-14-2009, 06:14 AM   #7
Prolet
Senior Member
 
Prolet's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 5,241
Prolet is on a distinguished road
Default

I just heard Ico's radio station, Doncho Jazevski called from Gold Coast he said he got information from Melbourne that Bishop Petar told people not to support the church in Gold Coast which is not fully completed.

Македонци во Австралија со протести ќе го дочекаат Груевски

Груевски ќе оди по покана на австралискиот колега Кевин Рад

Македонски иселеници од Мелбурн, Сиднеј и од Камбера со протести ќе го пречекаат македонскиот премиер Никола Груевски, кој наскоро ќе оди во прва официјална посета на Австралија. Протестите, како што јави македонското радио 3-ЗЗЗ, се веќе уредно пријавени кај австралиските власти.

Премиерот Груевски патува на 24 октомври на покана на неговиот австралиски колега Кевин Рад. За време на еднонеделниот престој ќе биде потпишан билатерален договор за социјално осигурување, кој ќе биде еден од најзначајните договори меѓу двете земји, сличен како оној што неодамна беше потпишан со Канада, со кој се регулираат пензиите.

Главна причина за револтот на иселениците од овие градови е незадоволството од агендата на првиот човек на Владата, кој на седмиот континент ќе дојде во придружба не само на шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, туку и со митрополитот Петар. Конфликтот со претставникот на МПЦ задолжен за Австралија е дамнешен и со него се води повеќегодишен судски спор околу јурисдикцијата на црковните општини. Според некои процени, досега се потрошени неколку милиони долари за маратонскиот судски спор почнат уште во 1996 година околу тоа кој ќе ги добие тапиите на 12 цркви и два манастира, кои се надвор од јурисдикцијата на МПЦ. Станува збор за црковен имот чија вредност се проценува околу 60 милиони долари.

Капката на трпението, како што тврдат нашите луѓе во дијаспората, ја прелеала веста дека премиерот, наводно, ќе ги избегне нашите иселеници од овој дел за време на престојот и оти не размислувал да ја посети најстарата македонска црква „Св.Ѓорѓија“. Овој прекрасен храм до темел беше пеплосан за време на големите пожари во Австралија во февруари оваа година, кога изгореа десетици илјади хектари шума и околу 750 куќи. Црквата во чиј двор се наоѓа споменикот на Гоце Делчев и се наоѓа во областа Кинг Лејк, е осветена уште во 1960 година, претежно од наши иселеници од Егејска Македонија.

Но, затоа премиерот на 31 октомври ќе присуствува на осветувањето на недовршениот храм „Пресвета Богородица“ во Мелбурн. Игнорирањето се толкува како обид за натамошно продлабочување на поделбите на австралискиот континент на „Вардарци“ и „Егејци“. На Груевски му се забележува дека по наговор на владиката Петар комплетно се ставил на една страна во спорот и оти не сака да ги слушне нивните аргументи.

Премиерот Никола Груевски ќе биде првиот премиер на Македонија, кој доаѓа во официјална посета на Австралија по покана на владата на Австралија. Се очекува посетата да помогне за унапредување на македонско-австралиските трговско-деловни односи, како и да се продлабочи политичката соработка. (Г.Д.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A...DA942EA97E6147
Prolet is offline   Reply With Quote
Old 10-14-2009, 06:18 AM   #8
Soldier of Macedon
Administrator
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,007
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Prolet, what is your opinion, how to solve this?
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a full blooded Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 10-14-2009, 07:05 AM   #9
Bij
Member
 
Bij's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 905
Bij is on a distinguished road
Default

I certainly don't think the resolution is to sign over church property to an individual (ie, Petar).

If that is what the MOC stands for then we have bigger problems than St Petka.
Bij is offline   Reply With Quote
Old 10-14-2009, 07:36 AM   #10
Soldier of Macedon
Administrator
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 13,007
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

I would like to know if the evidence against Petar has been made public in a strong enough manner through the media and other channels in ROM to attract the attention of the government? Petar obviously wields some influence as it appears nobody in a position of power wishes to challenge him, despite the overwhelming evidence and testimonies against him.

How do we solve this? Does anybody have a decent suggestion or plan on how this may work so we can finally overcome this disgraceful matter?
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a full blooded Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump