Macedonian Truth Forum   

Go Back   Macedonian Truth Forum > Macedonian Truth Forum > News and Politics

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-2012, 10:05 AM   #1
Čento
Member
 
Čento's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Полог
Posts: 128
Čento is on a distinguished road
Default Father committed suicide after death of son

Quote:
По обидот за самоубиство, почина таткото на Мартин Нешкоски

12 мај 2012 08:54

Драган Нешковски, таткото на Мартин Нешковски, почина утрово. Пред два дена тој се обидел да се самоубие со солна киселина.
До утрово неговиот живот беше одржуван на апарати во државна болница, во одделот за интензивно лекување.
Телото ќе биде предадено на обдукција на судска медицина.
Мартин Нешковски беше убиен лани на 6 јуни како последица на прекумерна употреба на сила на полицаец. Целиот случај покрена широка граѓанска акција против полициската бруталност, а случајот заврши со пресуда од 14 годишна затворска казна за полицаецот Игор Спасов, припадник на полициската единица „Тигри“. Семејството на Нешковски тогаш изјавија дека не се задоволни од пресудата и дека бараат командна одговорност.

Ÿо обидо‚ за самоƒбис‚во, по‡ина ‚а‚ко‚о на œа€‚ин Неˆкоски – œš”.мк
The father of the dead Martin Neskoski, is dead. He committed suicide.
Почивај во мир.
__________________
Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

Гоце Делчев

Last edited by Čento; 05-13-2012 at 10:28 AM.
Čento is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2012, 11:46 AM   #2
Soldier of Macedon
Administrator
 
Soldier of Macedon's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Macedonian Outpost
Posts: 12,513
Soldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond reputeSoldier of Macedon has a reputation beyond repute
Default

Terrible news. May he rest in peace.

Cento, I have moved your post to a new thread because it is unrelated to the topic on the thread which you initially posted it on (5 dead males in Skopje).
__________________
In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a full blooded Macedonian.
Soldier of Macedon is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2012, 02:57 PM   #3
United MKD
Member
 
United MKD's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 547
United MKD is on a distinguished road
Default

So sad, RIP. The actions of one man has ruined a family.
United MKD is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2012, 09:31 PM   #4
lavce pelagonski
Senior Member
 
lavce pelagonski's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Commonwealth of Australia (Britania)
Posts: 1,994
lavce pelagonski is on a distinguished road
Default

Bog da go prosti
__________________
Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле Страшниот Чакаларов гркоубиец и крвожеден комитаџија.

Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море. Васил Чакаларов
lavce pelagonski is offline   Reply With Quote
Old 05-13-2012, 10:41 AM   #5
Čento
Member
 
Čento's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Полог
Posts: 128
Čento is on a distinguished road
Default

Quote:
Драган Нешковски погребан веднаш до Мартин.

На гробиштата во Нерези беше погребан Драган Нешковски веднаш до својот починат син, Мартин. Александар Нешковски со својата мајка, роднините и пријателите се простија со Драган Нешковски и не сакаа да зборуваат пред медиумите.
Причина се вчера објавените информации за самоубиството на неговиот татко поради кои црквата одбила Драган да биде погребан по вообичаените црквени правила.
Иако резултатите од обдукцијата на телото на Драган Нешковски судска медицина ќе ги објави дури утре, сепак црквата одби да го прими телото на Драган.За една година ова е втора трагедија на семејстовото Нешковски. Мартин Нешковски крвнички беше претепан до смрт на плоштадот во Скопје минатата година.
МВР два дена го криеше случајот, а семејството на убиеното момче за неговата смрт дознаа преку медиумите.
Токму овој случај според Александар Нешковски го скршил и неговиот татко кој не сакал да живее без неговиот син. Специјалецот Игор Спасов сам се пријави во полиција и доби казна затвор од 14 години, но семејството незадоволно од оваа пресуда и одговорност само од Игор се уште бара правда во судските лавиринти.
Thats so sad...
__________________
Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

Гоце Делчев
Čento is offline   Reply With Quote
Old 05-14-2012, 12:52 PM   #6
ProMKD
Member
 
ProMKD's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Skopje-Solun
Posts: 367
ProMKD is on a distinguished road
Default

RIP, I didn't know they were from Nerezi
__________________
www.everythingmacedonia.com
Support tourism to Macedonia!
ProMKD is offline   Reply With Quote
Old 05-14-2012, 02:48 PM   #7
George S.
Senior Member
 
George S.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,121
George S. is on a distinguished road
Default

it is very sad to hear that RIP.
George S. is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump