Macedonian Churches Being Vandalized & Robbed by ethnic Albanians

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Čento
    Member
    • Mar 2012
    • 128

    #16
    Нов грабеж на цркви во Тетовско




    Две нови цркви биле ограбени во тетовско ноќта меѓу 8. и 9. фебруари.
    Непознат сторител откако го скршил прозорецот од црквата „Свети Атанасие“ во тетовското село Радиовцевлегол внатре.

    По извршеното пребарување одзел 2.000 денари, а оштетил и една икона.

    Втората кражба случена истата ноќ, била во црквата „Света Петка“ во тетовско Стенче.

    Крадецот со погодел алат ја отворил влезната врата од црквата и влегол внатре по што одземал 3.000 денари и 20 евра.

    Од полицијата информираат дека и во двата случаи се превзеамаат мерки за пронаоѓање на сторителите.
    Two new churches were robbed in Tetovo night between 8. and 9. February.
    Unknown perpetrator after he broke the window of the church "St. Athanasius" in Tetovo village Radiovcevlegol inside. After the search revoked 2,000 denars and damaged and an icon.

    The second robbery happened that night was in the church "St. Petka" in Tetovo Стенче. Thief pogodel tool opened the front door of the church and went inside after that lost 3.000 and 20 euros.

    The police informed that in both cases prevzeamaat measures to find the perpetrators.


    Last edited by Čento; 02-10-2013, 01:59 PM.
    Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

    Гоце Делчев

    Comment

    • DedoAleko
      Member
      • Jun 2009
      • 969

      #17
      od nashite izrodi sme si patele i ke si patime najmnogu

      Ohrid police arrested 43-year-old from Stip who managed in 12 days to rob six churches in Ohrid and Ohrid villages.












      izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...eventId=106255
      Last edited by DedoAleko; 02-11-2013, 10:57 AM.

      Comment

      • George S.
        Senior Member
        • Aug 2009
        • 10116

        #18
        what da he is going to get a slap on the wrists & let go to commit the same offences.
        "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
        GOTSE DELCEV

        Comment

        • Čento
          Member
          • Mar 2012
          • 128

          #19
          Robbed churches in:

          - Gorna Belica, Kicevo, Sveti Gjorgjia
          - Zdunje, Gostivar, Sveti Gjorgija
          - Brizdani, Kicevo, Sveti Nikola

          За два дена ограбени повеќе цркви
          Cабота, 16 Февруари 2013 13:18




          Во изминативе два дена, ограбени се повеќе цркви.
          Ноќта меѓу 14 и 15-ти февруари во с.Горна Белица-Кичево, во црквата „Св.Ѓорѓија“, засега непознат сторител насилно ја отворил влезната врата и одзел околу 100 денари. Увид на лице место извршила екипа од ПО-Извор.

          Истата вечер ограбена е и црквата во с.Здуње-Гостивар, „Св.Ѓорѓија“. Сторителот насилно ја отворил влезната врата и одзел околу 2.500 денари и 15 шишиња зејтин. Увид на лице место извршила екипа од ПС-Гостивар.

          На 15.02.2013 година во точно неутврдено време во с.Брждани-Кичево, во црквата „Св.Никола“, засега непознат сторител насилно ја отворил влезната врата и одзел околу 1.000 денари. Увид на лице место извршила екипа од ПС-Кичево.

          Се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителите.

          Се почести се кражбите на цркви. Сторителите земаат што ќе најдат-пари, зејтин, икони...


          Last edited by Čento; 02-16-2013, 11:05 AM.
          Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

          Гоце Делчев

          Comment

          • Niko777
            Senior Member
            • Oct 2010
            • 1895

            #20
            This week marked another new incident, Albanians have stolen 32 historic and priceless icons from the church in Tresonche, western Macedonia - the birth place of the legendary iconographer Dicho Zograf.

            Before







            AFTER









            Last edited by Niko777; 03-02-2013, 07:46 PM.

            Comment

            • George S.
              Senior Member
              • Aug 2009
              • 10116

              #21
              ou r churches are beautifullartwork,icons etc some are protected by unesco.The question is why?? what have we done to deserve this.If we stooped to their level i wouldn't allow one piece of rock from a mosque to stand on our soil.Call it harsh or stupid but fire with fire.This sort of thing should not be tolerated as the albanians think they can do anything to us were easy game.
              "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
              GOTSE DELCEV

              Comment

              • Čento
                Member
                • Mar 2012
                • 128

                #22
                In Cair Albanians have sprayed UCK on a church.

                Малолетници со црн спреј напишале УЧК на црквата Свети Георги во Чаир

                На влезот од црквата ги испрскале и ги зацрниле крстот и катанците, а вандализмот го продолжиле и во дворот каде што на ѕидовите од објектот шарале со црниот спреј.



                Малолетници со црн спреј напишале УЧК на белите црковни ѕидови на храмот Св. Великомаченик Георги во Чаир. На влезот од црквата ги испрскале крстот и катанците, а вандализмот го продолжиле и во дворот каде што на ѕидовите од објектот шарале со црниот спреј. Инцидентот се случил во минатата недела.

                Сквернавењето веднаш било пријавено во полиција и се уште се трага по насилниците за кои постои сомневање дека се на возраст од петнаесетина години. Кога денеска ја посетивме оваа убава црква градена од 1924 до 1927 година во Чаир, немаше траги од вандализмот. Домарката ги бојадисала ѕидовите кои биле нагрдени со црнилата. Дознаваме дека не е прв пат малолетници да вршат оштетувања во дворот на објектот - најчесто страдало осветлувањето. Не било ни прв пат младинци во групи да доаѓаат во дворот на црквата и да се закануваат:„Ова ќе биде џамија и овде ќе биде голема Албанија.“ Кога во ваквото насилничко однесување ќе биле забележани од постарите или од родителите биле луто предупредувани да си го приберат умот. Но, очигледно почитта, советите и стравот од постарите не се доволни за да се спречи насилничкото однесување.



                „Нашата црква е отворена за сите добронамерници.Тука доаѓаат луѓе од различни националности. Живееме со сите. Немаме недоразбирања и проблеми“, ни вели свештеникот на црквата Свети Георги кој смета дека сквернавењето со натписите УЧК и нагрдените ѕидови со црн спреј се дело на малолетници, а не дека се организирани. Не е исклучено ваквото однесување да е поттикнато од неодамнешните протести по скопските улици.

                Меѓуетничката нетрпеливост која во случајов кулминира со сквернавење на црква во Чаир е подгреана и со говорот на омраза, националистичката реторика и популистичките говори за време на изборната кампања.

                Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

                Гоце Делчев

                Comment

                • Čento
                  Member
                  • Mar 2012
                  • 128

                  #23
                  Devastated another church in Western Macedonia
                  The church Presveta Bogodorica in Modric, Struga was robbed, 6 icons and 6.000 Denars are stolen

                  ОПУСТОШЕНА УШТЕ ЕДНА ЦРКВА ВО ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА
                  Ограбена Пресвета Богородица во струшко Модрич, украдени шест вредни икони

                  Teшка кражба била извршена вчера во црква во струшкото село Модрич од каде непознат сторител украл шест вредни икони и 12.000 денари.



                  Како што информираа од охридската полиција, била ограбена црквата Пресвета Богородица.

                  Крадецот успеал преку незаклучена врата да влезе во камбанаријата каде пронашол копач со кој потоа насилно го искршил катанецот од вратата на црквата, но не успеал да ја отвори вратата. Потоа отишол од задната страна на црквата каде пронашол клупа од која се искачил до прозорот висок 2 метри, ги свиткал решетките и го скршил прозорското стакло по што влегол во црквата.

                  Полицијата работи на случајот и трага по разбојникот.

                  ОБЈАВЕНО НА
                  22 март 2013 - 10:33
                  Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот

                  Гоце Делчев

                  Comment

                  • lavce pelagonski
                    Senior Member
                    • Nov 2009
                    • 1993

                    #24
                    Ограбена црква во Железна Река, Гостиварско

                    Непознати сторители провалиле во црквата Св. Атанасиј во селото Железна Река, Гостиварско и украле пари и предмети чија вредност се проценува на околу дванаесет илјади денари, информираат од СВР Тетово.

                    Според портпаролот Марјан Јосифоски, провалата ја пријавил С.А. (46) жител на ова село. По извршениот увид било утврдено дека во црквата со насилно отварање на влезната врата е влезено во периодот од 19 до 23-ти овој месец. Провалниците заминале со плен од 2.000 денари, шест бакарни котли, еден крст, послужавник и шест шишиња зејтин.

                    По неодамнешната кражба во црква во селото Балиндол, од каде беа украдени пари, ова втор случај во Гостиварско. Претходно беа регистрирани кражби во цркви регионот на Горна Река, општина Маврово-Ростуше од каде покрај пари и предмети, беа украдени неколку десетици икони.
                    Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                    „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                    Comment

                    • lavce pelagonski
                      Senior Member
                      • Nov 2009
                      • 1993

                      #25
                      Ограбена црквата „Пресвета Богородица“ во струшко Модрич

                      Шест икони со мотиви од повеќе светци нацртани на хартија и 12 илјади денари се однесени при тешка кражба извршена во црквата „Пресвета Богородица“ во струшкото село Модрич, информира СВР Охрид.

                      Според портпаролот на Секторот, Стефан Димоски, засега непознат сторител, ноќта на 20-ти односно рано утрото на 21-ви овој месец, влегол во камбанаријата преку незаклучената врата. Тука пронашол копач со кој го скршил катинарот од решетката на вратата на северната страна од црквата, но не успеал да ја отвори и да влезе во внатрешноста на црквата.

                      - Сторителот успеал да влезе од западната страна на црквата каде пронашол клупа од која се искачил до прозорецот на висина од околу 2 метри. Тука, со употреба на физичка сила ги свиткал решетките, го скршил прозорското стакло и влегол во црквата. Веднаш започнал со пребарување и во еден плакар позади иконостасот и ги пронашол парите. Тој ги одзел и шесте икони кои биле нацртани на хартија, вели Димоски.

                      Полициската станица од Струга, по увидот што го изврши на лице место презема мерки за пронаоѓање на сторителот на тешката кражба.
                      Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                      „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                      Comment

                      • lavce pelagonski
                        Senior Member
                        • Nov 2009
                        • 1993

                        #26
                        Сто денари украдени од црква во Горна Белица

                        Изминатата ноќ во с.Горна Белица-Кичево, во црквата „Св.Ѓорѓија“, засега непознат сторител насилно ја отворил влезната врата и одзел околу 100 денари.

                        Увид на лице место извршила екипа од Полицијата во Извор.

                        Се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.

                        Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                        „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                        Comment

                        • lavce pelagonski
                          Senior Member
                          • Nov 2009
                          • 1993

                          #27
                          Ограбена црквата Свети Ѓорѓија во гостиварско Здуње

                          Непознати сторитиле ограбија уште една православна црква во Гостиварско. Овој пат на мета била црквата „Свети Ѓорѓија“ во селото Здуње.

                          Пленот на крадците и се состоел од пари, доброволни прилози од верниците.

                          Од СВР Тетово, информираат, провалниците во црквата влегле наверојатно ноќта помеѓу 14-15 февруари, откако го скршиле катанецот влезната врата. За разлика од серијата кражби во кои беа украдени и икони, овој пат одземени се околу 2.500 денари кои верниците ги оставале на иконите како и два пакети масло и шише вино.

                          Од полицијата соопштуваат дека е извршен увид и се преземаат активности за пронаоѓање на сторителите. Последна во серијата ограбувања беше црквата "Св. Архангел Михаил" во селото Вруток. Таму, за десетина дена, крадци во два наврати провалуваа и и освен прилозите од верниците, украдоа и три икони.
                          Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                          „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                          Comment

                          • lavce pelagonski
                            Senior Member
                            • Nov 2009
                            • 1993

                            #28
                            Три икони украдени од црква во гостиварско Вруток

                            Деновиве во с.Вруток- гостиварско, во црквата „Св.Михаил Архангел“, непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба, од каде одзел три икони и 300 денари.

                            Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
                            Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                            „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                            Comment

                            • lavce pelagonski
                              Senior Member
                              • Nov 2009
                              • 1993

                              #29
                              Ограбена црквата во охридско Сливово

                              Во периодот од 05 февруари до 10 март, во с.Сливово-охридско во црквата„Св.Атанасие“, од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба со насилно отварање на влезната врата, при што одзел 1.000 денари.

                              Увид на лице место извршила увидна екипа од охридската полиција и се преземаат нерки за пронаоѓање на сторителот.
                              Стравот на Атина од овој Македонец одел до таму што го нарекле „Страшниот Чакаларов“ „гркоубиец“ и „крвожеден комитаџија“.

                              „Ако знам дека тука тече една капка грчка крв, јас сега би ја отсекол целата рака и би ја фрлил в море.“ Васил Чакаларов

                              Comment

                              • SirGeorge8600
                                Member
                                • Jun 2011
                                • 117

                                #30
                                Haha we Greeks are too bankrupt to make fun with this. But in all seriousness, wtf. Stupid Albanian ethnic parades in Skopje are one thing, but severely vandalizing churches and harassing priests (yes I've seen it in the news) is a whole other matter. Arrest these bastards. Not because they are Albanian (I am not a racist). But because these barbarians disrespect the values that another country has....a country that allows them to live and prosper.

                                Comment

                                Working...
                                X