Македонија по трет пат потврдува напредо

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • DedoAleko
    Member
    • Jun 2009
    • 969

    Македонија по трет пат потврдува напредо

    Македонија дефинитивно ја добива третата препорака за старт на преговори со ЕУ. Извори на Канал 5 од Брисел брифираат дека изештајот е готов и дека земјава на 12-ти октомври ја очекува нов позитивен извештај од Европската комисија.

    Во сите 33 поглавја од извештајот ќе се нотира напредок, некаде повеќе некаде помалку.

    Дипломати од Брисел информираат дека и покрај турбулентните случувања годинава земјата оди напред, спротивно на најавите дека може да назадува. Неколку месечниот бојкотот на опозицијата во парламентот и состојбите во новинарството не беа пресудни за да се создаде негативен имиџ за државата. Брисел овие задачи ги остава на земјава сама да ги средува.

    Дипломати за Канал 5 потенцираат дека оваа трета препорака за старт на преговорите за Македонија е клучна. Се создава поголем притисок врз Унијата за да и се дозволи на Македонија да го добие долго очекуваниот датум. Сепак и овој пат останува неизвесно, советот на министри на унијата во декември ќе го има конечниот збор. Новиот извештај дава високи оценки за реформите кои ги спроведува државата. И во овој извешај владата добива високи оценки за начинот како се справува со економската криза

    izvor: http://kanal5.com.mk/default.aspx?mI...&eventId=80934
  • George S.
    Senior Member
    • Aug 2009
    • 10116

    #2
    eho are they to dictate for our name change.
    Last edited by George S.; 10-07-2011, 11:58 AM. Reason: ed
    "Ido not want an uprising of people that would leave me at the first failure, I want revolution with citizens able to bear all the temptations to a prolonged struggle, what, because of the fierce political conditions, will be our guide or cattle to the slaughterhouse"
    GOTSE DELCEV

    Comment

    • ProMKD
      Member
      • Oct 2011
      • 367

      #3
      Препораката за старт на преговори им препорачувам да си ја турат во газот. Што велите дами и господа?
      www.everythingmacedonia.com
      Support tourism to Macedonia!

      Comment

      Working...
      X