Македонците во Подградецко и Корчанско

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • kanalcek
    Junior Member
    • Jan 2011
    • 4

    Македонците во Подградецко и Корчанско

    Яз сакам да поставjа едно прашане. Во коjи населби во република Ал-
    баниjа, окръг Подградец живеат македонци. Я знам, че ги има во Тушемища, Лин, Пишкопиjа и самиот град Подградец. Според саjта
    www.macedoniansalbania.org so македонци са и селата Голик, Загори-
    чани и некои други. Така ли е?
    А во Корчанско - Хочища, Слимница, Зичища, Крапш, Подгорие, Кош-
    ница, Братвица, Прогър, Шуец, Кютеза, Тръстеник нема ли македонци
    и во тиja населби?
  • Mastika
    Member
    • Feb 2010
    • 503

    #2
    Знам дека дефинитивно има Македонци во селото Лин и во Поградец. Како што имам читано во Тушемишта претежно живее Албанско-христијанско население и дека во Пишкопија има Албанци муслимани. Порано живееле Македонци муслимани (Торбеши) во селото Рајца, но незнам ако уште ги има таму. Мора да има повеќе Македонци во соседните села, и ако некој има точни податоци за ова нека ги покажи.

    Иако живее многубројно Македонско население во Корча, во околината има само 2 села каде што уште живеат Македонци – Бобоштица и Дреново. Но денес во овие села 95% + од жителите се Албанци. Други села во близина на Корча, но спаѓајќи надвор од општината Пустец, со Македонцко население, се Суец, Ракицка, Заградец, Прогун и Врник.

    Comment

    • Soldier of Macedon
      Senior Member
      • Sep 2008
      • 13670

      #3
      Во кои населби има Бугари во Албанија, можи некои да ми кажи?
      In the name of the blood and the sun, the dagger and the gun, Christ protect this soldier, a lion and a Macedonian.

      Comment

      • Makedonetz
        Senior Member
        • Apr 2010
        • 1080

        #4
        Уште еден мит од бугарите. Само бугарите во Албаниjа се туристи.
        Makedoncite se borat
        za svoite pravdini!

        "The one who works for joining of Macedonia to Bulgaria,Greece or Serbia can consider himself as a good Bulgarian, Greek or Serb, but not a good Macedonian"
        - Goce Delchev

        Comment

        Working...
        X