USA to build a Bigger Embassy in Belgrade

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    USA to build a Bigger Embassy in Belgrade

    USA will build a larger embassy then the one they have in Skopje. The location in Belgrade is in the suburb of Dedinje.

    Амбасадата на САД во Белград поголема од скопската

    10.02.10 / 14:23
    Во Белград денеска почна да се гради новата американска Амбасада, која за околу илјада метри квадратни ќе биде поголема од дипломатското претставништво на САД во Скопје.

    Површината на зградата во која ќе биде сместена американската Амбасада во Белград е околу 14 илјади метри квадратни, додека целиот комплекс опфака површина од околу 40,500 метри квадратни.

    За изградба на комплексот ќе бидат ангажирани околу 500 работници, најголем дел од Србија, а вкупната вредност на проектот изнесува 117 милиони долари.

    Амбасадата ќе биде лоцирана на Дедиње, а градежните работи треба да бидат заврпени до 2012 година, пренесува еРепоретр.

    Соединетите Американски Држави (САД) во 2008 година отворија нова Амбасада и во Скопје, која со главната управна зграда и помошните простотии се протега на околу 13.000 метри квадратни. Во изградбата на новата американска Амбасада во Скопје беа инвестирани околу 50 милиони долари./крај/(



    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.
  • Prolet
    Senior Member
    • Sep 2009
    • 5241

    #2
    The cost is $117 Million

    Свеченост на Дедиње-Белград


    САД прават амбасада од 117 мил. долари


    Во булеварот Александар Караѓорѓевиќ на Дедиње во Белград,вчера официјално почна изградбата на новата американска амбасада во Србија која треба да биде завшена во 2012 година. Целиот комплекс ќе се простира на 40.500 метри квадратни, од кои на 14.000 квадрати ќе бидат згради,а вкупната цена на изградбата ќе чини 117 милиони долари. Почетокот на изградбата,симболично ја означи амбасадорката на САД во белград,Мери Ворлик.
    Амбасадата ќе се состои од седум згради: главна, трикатна зграда со канцеларии, згради со работилници, објект за сместување маринци и технички згради, а во нив ќе работат околу 400 луѓе. На изградбата на новата амбасада ќе работат 500 работници од Србија, а главниот изведувач на работите е американската фирма "Фрамако Интернешнл".
    Дипломатскиот комплекс ќе биде заштитен со ѕид, што е безбедносен стандард кој важи за сите нови амбасади и конзулати на САД.



    МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

    Comment

    • Big Bad Sven
      Senior Member
      • Jan 2009
      • 1528

      #3
      I remember when the US embassy was first announced a lot of Macedonians thought that because the embassy was the largest in the balkans, and one of the largest in Europe that it was a sign that the US was going to protect macedonia, and that macedonia and the US where best friends.

      Does this now mean the US loves the serbs more? The US have helped the serbs a lot by giving the shiptars kosovo.....

      Its a interesting situation thats in the balkans today, every balkan country is very pro-US. I can understand why Russia has given up on the balkans and eastern europe, and is now putting all of its efforts in south america and central asia.

      Comment

      • osiris
        Senior Member
        • Sep 2008
        • 1969

        #4
        the usa is the most patriotic and parochial nation i have ever visited, flags and pride in their staus as number on dog in a dog eat dog world made me realise very quickly, they only have one love, usa.

        Comment

        • Prolet
          Senior Member
          • Sep 2009
          • 5241

          #5
          Is this a bad thing for the Shiptars??

          Because in Serbia i know they have a one street in the city of Belgrade this is probably just before the center and all the embassies are there even the Australian one they are not scattered around like in Skopje, so the Serbs have given them privileges especially a place like Dedinje which is equal to Vodno in Skopje. That has to be the most money spent for an embassy ever.
          МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

          Comment

          • osiris
            Senior Member
            • Sep 2008
            • 1969

            #6
            the us albanian connection is the corner stone of their balkan policies. the albanians are the stick the us will use to hit serbia and macedonia with when we dont play by their rules.

            if anybody on here thinks that the usa somehow loves us more than the albanians they are deluding themselves our future and stability as a viable nation is not even a conosideration for the usa.

            Comment

            • Prolet
              Senior Member
              • Sep 2009
              • 5241

              #7
              Osiris, Good Point

              I've mentioned earlier on many occasions that you cant trust USA, one day they could be your best friend the next day they could be your worst enemy. Its always about interest with them, all this talk happened when the Serbs said that they will allow a Russian base in Serbia.

              The Americans dont need the Albanians to start trouble, all they need is a media campaign against the Serbian President like they did with Slobodan Milosevic and they will get the Serbs themselves to start trouble.

              It would be very easy to cut a deal with the Americans, the Serbs can let them keep Bondsteel in Kosovo while in return they can give control back to Serbia.
              МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата,зурла ќе ти го раскине срцето,кога секое влакно од кожата ќе ти се наежи кога ќе видиш шеснаесеткрако сонце,кога до коска ќе те заболи кога ќе слушнеш ПЈРМ,кога немаш ни за леб,а полн си во душата затоа што ја сакаш МАКЕДОНИЈА. МАКЕДОНИЈА во срце те носиме.

              Comment

              • Pelister
                Senior Member
                • Sep 2008
                • 2742

                #8
                Osiris wrote:
                the us albanian connection is the corner stone of their balkan policies. the albanians are the stick the us will use to hit serbia and macedonia with when we dont play by their rules
                So true.

                Two of the largest embassies in Europe within several hundred miles of each other.

                If the US is not trying to carve out a large Albanian State, then its time to forget everything and start again.

                One thing about the operation names the U.S use is that they usually reflect the essence of an operation or the intention for it. In other words the motivation or intention of a U.S military operation is to be found in its name. Eg., "Operation Essential Harvest". What does that mean "Essential Harvest". You can bet it means that the U.S are laying the ground work for something BIGGER.

                Comment

                Working...
                X