Паско Кузман стана дедо

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Dimko-piperkata
    Senior Member
    • Sep 2008
    • 1876

    Паско Кузман стана дедо


    Директорот на управата за заштита на културното наследство и најзаслужниот за археолошките откритија во Македонија, археологот Паско Кузман, стана дедо. Тој викендов го доби првото внуче и тоа, прво па машко. По 4 ќерки, од кои две близначки, на Паско, кој вчера не ја криеше радоста, очигледно му се исполни желбата. Тој стана горд дедо.

    Неговото кусо доцнење на вчерашната прес-конференција во Министерството за култура беше оправдано од министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, која и ја откри радосната вест.

    На прашањето од новинарите дали внукот ќе се вика Паско според него или можеби Александар, тој со насмевка на лицето појасни дека секој човек е личност за себе.
    - Внукот сигурно нема да се вика според мене, и јас самиот не би сакал, меѓутоа најверојатно ќе биде крстен Евгениј. Внукот е од едната од ќерките близначки на Паско Кузман, Калина.
    chestit vnucheto @pasko, neka ti e zhiv i zdrav i da bide golem patriot so golema sila za da ja branit majka makedonia
    1) Macedonians belong to the "older" Mediterranean substratum...
    2) Macedonians are not related with geographically close Greeks, who do not belong to the "older" Mediterranenan substratum...
Working...
X